USD
36.67 UAH ▲0.87%
EUR
39.5 UAH ▼0.58%
GBP
46.06 UAH ▲0.18%
PLN
9.12 UAH ▼0.17%
CZK
1.62 UAH ▼0.84%
Аналітик Валерій Пекар описує три можливі сценарії найближчого майбутнього для У...

Україна за два роки. Три сценарії розвитку подій на війні та навколо неї

Аналітик Валерій Пекар описує три можливі сценарії найближчого майбутнього для України.

Перемогу він бачить серед них — але обмовляється, що досягти її буде дуже складно, з урахуванням усіх обставин, що складаються… Що буде далі? Треба хоча б в загальних рисах розуміти можливі сценарії майбутнього.

Принаймні це потрібно бізнесу, щоб планувати свою діяльність. Отже, сценарії розвитку подій на цей момент, на мій погляд, виглядають таким чином. Ми беремо тут межу часу мінімум 2 роки, щоб врахувати наслідки виборів в ключових країнах.

Все нижченаведене вам не сподобається, але хтось мусить це сказати. Якщо для вас краще незнання, зупиніться тут і не читайте далі. Вхідні дані (що ми знаємо на цей момент): З цього випливають три основні сценарії для України. 1. Продовження війни на виснаження.

Найгірший сценарій, і поки що все рухається по цій траєкторії. Зміна влади в країнах Заходу призведе до зменшення підтримки до рівня, коли Україна не зможе продовжувати війну й буде вимушена вести переговори про мир на умовах Росії.

Навіть якщо політична підтримка збережеться на нинішньому рівні, кількість точок напруги у світі зростатиме, відволікаючи від України, і спроможність Заходу надавати зброю почне вичерпуватися, а переводити американську чи європейську економіку на воєнні рейки ніхто не буде (Україна в будь-якому разі сама не здатна забезпечити себе сучасною зброєю, хоча мусить робити всі можливі кроки в цьому напрямку).

Фактично, цей сценарій означає поразку України, яка не залишає шансів на відновлення економіки (водночас це поразка і Росії, але їх влаштовує завершення війни взаємною поразкою).

У внутрішній політиці Україна також має проблеми, бо проводити вибори під час нескінченного воєнного стану неможливо, а якщо їх провести, то вони консервують нинішню владу в найгірший спосіб, що дає Заходу підстави остаточно відмовитися від України як недемократичної країни, або призводять до масового протесту, що в час війни матиме вкрай негативні наслідки.

2. Заморожування війни. Цей сценарій дає Заходу вихід із нинішньої пастки "поразка, перемога й затягування однаково неприйнятні".

В цьому сценарії союзники залишають підтримку України приблизно на нинішньому рівні, щоб не допустити поразки України й не завдати поразки Росії.

Констатуючи неможливість досягти успіхів, західні союзники схиляють Україну до переговорів про заморожування конфлікту, водночас сильно тиснучи на Путіна (сьогодні йому вибори не потрібні, бо ставка зроблена на перший сценарій, але чимало факторів можуть змінити ситуацію).

Ініціатором переговорів стане або Байден навесні чи влітку 2024 (йому треба виглядати на виборах переможцем або принаймні миротворцем), або вже переможець американських виборів навесні 2025.

Після підписання мирної угоди обидві сторони (Україна за допомогою Заходу, Росія за допомогою Китаю) починають інтенсивно готуватися до наступної війни, яка станеться за 5 років (мінімум 3, максимум 7).

Оскільки мирна угода веде до зняття воєнного стану, проводяться демократичні вибори, на яких перемагають нові обличчя, що уособлюють курс на всебічну модернізацію, в той час, як Зеленський асоціюється з поразкою і сходить з політичної сцени (відмова від проведення демократичних виборів у мирний час матиме для нього ще гірші наслідки).

За час підготовки Росія має шанси вивчити помилки 2022 року, а Україна має шанси суттєво модернізуватися (не лише в технічному, а й в інституційному аспекті; в дужках також зазначу, що починати варто вже).

В кращому варіанті цього сценарію Україна настільки добре модернізується, що Росія остерігається напасти. В гіршому варіанті Україна готується слабко, і друге вторгнення призводить до повної поразки та встановлення проросійського режиму (див.

першу та другу Чеченські війни). 3. Перемога. Україні вдається переконати союзників, що поразка Росії є прийнятним сценарієм (і навіть бажаним).

Допомога різко зростає до рівня, який дозволяє успішно провести весняно-літній контрнаступ, звільнити Південь і Крим, значно скоротити лінію фронту, заморозити окуповану частину Сходу до кращих часів і в такому форматі вийти на переговори на українських умовах.

Після підписання миру Україна вступає в НАТО й отримує великі гроші на відновлення й модернізацію економіки. Переможна Україна привертає увагу світу в різних аспектах. Безпекова ситуація сприятлива для економічного зростання, розблоковані моря відкриті для експорту.

Зеленський легко виграє демократичні вибори як переможець у війні. Тим часом російська поразка призводить до накопичення факторів, які ведуть до політичних змін, як це бувало завжди в її історії після воєнних поразок.

Ці зміни (у м’якому форматі рефедералізації чи у більш ймовірному жорсткому форматі деколонізації) унеможливлюють наступну російську агресію.

Сценарій "Перемога" найменш ймовірний, бо передбачає той рівень стратегічної й переговорної майстерності, якого Україна нині не має.

Водночас він єдиний, який забезпечує виживання керівної політичної команди, і це добре, що інтереси суспільства й політичної еліти збігаються. Два прикінцеві зауваження. Ще раз хочу наголосити: майбутнє не визначено наперед.

Протягом однієї доби російські підрозділи втратили під Кринками десять бронемаши...
Психологиня вважає, що російський серіал
Бійці Армії оборони Ізраїлю отримали розвідувальні дані про угрупування терорист...
За словами військово-політичного оглядача Олександра Коваленко, найближчим часом...
Російські війська продовжують штурм Авдіївки. Перед армією окупантів стоїть завд...
Російська армія готує третій штурм Авдіївки і хотіла б окупувати її до Нового ро...
Данило Глущенко вирушив на війну в Україну, щоб потрапити під амністію. В РФ йог...
За словами канцлера ФРН Олафа Шольца, німецькій владі необхідно ухвалити рішення...
Те, що робить Росія проти депортованих з України дітей, можна назвати геноцидом,...
Однак за словами Сергія
Енергетики продовжать екстрені відключення світла. У житлових будинках Києва, пі...
Росіяни штурмують Бахмут із кількох сторін і зазнають великих втрат, а ЗСУ намаг...
Зеленський наклав санкції на партнера російського 1xBet, наступний — сам букмеке...
Зірка студії Квартал 95 Юрій Великий та акторка Жіночого кварталу Анастасія...
Глава Міноборони РФ Сергій Шойгу вимагає від генерал-полковника Рустама Мурадова...
Мініелектростанції забезпечать постачанням води та тепла населені пункти в умова...
Обмеження, як сказано в указі президента, запроваджено на 50 років. Серед санкці...
Медик під час обстрілу надає допомогу. Батальйон Стугна
Президент нагородив орденом за заслуги III ступеня акторів з «Кварталу...
За даними слідства СБУ, інженерка з КБ була завербована російським ФСБ на початк...