USD
36.67 UAH ▲0.87%
EUR
39.5 UAH ▼0.58%
GBP
46.06 UAH ▲0.18%
PLN
9.12 UAH ▼0.17%
CZK
1.62 UAH ▼0.84%
У бюджеті-2024, порівняно з кошторисом, за яким країна живе нині, суттєво скороч...

Відбудувати мости і дороги: звідки Україна отримає кошти на відновлення зруйнованого Росією

У бюджеті-2024, порівняно з кошторисом, за яким країна живе нині, суттєво скорочено видатки на будівництво та інфраструктуру. Фокус дізнався, на які кошти уряд сподівається фінансувати відбудову України.

Акцизний податок на пальне, ввізне мито на транспортні засоби та інші надходження, які формують Державний дорожній фонд, у 2024-му будуть спрямовані на потреби оборони. Гроші на розбудову дорожньої інфраструктури уряд в ухваленому бюджеті-2024 не закладав.

Про це пише Фокус у новій статті "Мільярди на відбудову. Як Україні відновити зруйноване Росією та звідки взяти на це гроші". У головному кошторисі країни на наступний рік загалом передбачено інфраструктурних видатків на 8,5 млрд грн.

Зокрема, в ньому є такі субвенції місцевим бюджетам: Усі ці програми будуть профінансовані міжнародними партнерами, наголосили у Центрі аналізу публічних фінансів та публічного управління Київської школи економіки.

Крім того, міжнародні організації фінансують окремі напрями відбудови. Приміром, Міжнародний банк реконструкції та розвитку реалізує проєкт з будівництва нових водогонів на 0,5 млрд грн.

Серед міжнародних фінансових організацій активність проявляє Європейський інвестиційний банк. З початку війни ЄІБ за підтримки Європейської Комісії виплатив Україні понад 1,7 млрд євро, які пішли на нагальні потреби у відбудові інфраструктури країни.

ЄІБ також запустив ініціативу "EU for Ukraine" на підтримку відновлення і реконструкції України. Громади також беруть участь у відновленні. Однак повноваження територіальних громад щодо фінансування відбудови обмежені.

"Самостійно місцеві бюджети можуть фінансувати лише власні (комунальні) заклади та майно, що знаходиться у їх власності, а також приймати програми підтримки відновлення житла мешканців", — сказали Фокусу в KSE.

До того ж їх фінансові можливості у наступному році, після вилучення "військового ПДФО", будуть скорочені. "У межах своїх місцевих можливостей поточний ремонт можливо й робитиметься. І це залежатиме від того, наскільки громада може собі це дозволити.

На державному рівні серйозних проєктів великого будівництва не буде, крім стратегічних мостів", — прокоментував Фокусу політолог та фінансист Олексій Буряченко. Не дорахується ресурсів і Фонд ліквідації наслідків збройної агресії — спецфонд у складі бюджету.

Адже Нацбанк у 2024-му спрямує 17,7 млрд грн свого чистого прибутку до загального фонду державного бюджету. За підрахунками Світового Банку, для відновлення та відбудови України на наступні 10 років потрібно приблизно 411 млрд дол.

Гроші, які Україна отримує від міжнародних партнерів на відбудову, є значно меншими, порівняно з бюджетною допомогою.

"Попри велике бажання міжнародних партнерів брати участь у відновлені України, все ж левова частка наданої ними фінансової допомоги — це гроші, що спрямовується до державного бюджету для забезпечення, в першу чергу, фінансової стійкості — фінансування соціальних та гуманітарних видатків, а також для покриття дефіциту державного бюджету", — зауважили Фокусу в KSE.

Однак окрім прямої фінансової допомоги, міжнародні партнери, зокрема Європейський Союз і США, інтенсивно працюють над можливістю передачі Україні заморожених російських активів, які будуть спрямовані на потреби відбудови та відновлення нашої країни, додали аналітики.

Лідери ЄС шукають способи передачі доходів з активів РФ відповідно до чинних договірних зобов’язань та міжнародного права "Лідери ЄС схвалили план передачі прибутків від заморожених російських активів на території ЄС, яких вже зараз накопичено приблизно 3 млрд євро.

Окрім цього, як зазначає Голос Америки, комітетом із закордонних справ Палати представників Конгресу США було схвалено законопроект про направлення заморожених російських активів на допомогу Україні.

Рішення ЄС і США є хорошими сигналами для України і безпосередньо до Росії, що їй все ж доведеться заплатити за вчинені на території нашої країни злочини", — наголосили в KSE.

Нагадаємо, в ухваленому бюджеті-2024 частина податку на доходи військових буде зарахована у повному обсязі до державного бюджету.

Гроші підуть на закупівлю спецтехніки та обладнання, реформування та розвиток ВПК та на матеріально-технічне забезпечення військових частин ЗСУ. Також Фокус писав, що у Литві вирішили штрафувати за допомогу Росії в обході санкцій.

Протягом однієї доби російські підрозділи втратили під Кринками десять бронемаши...
Психологиня вважає, що російський серіал
Бійці Армії оборони Ізраїлю отримали розвідувальні дані про угрупування терорист...
За словами військово-політичного оглядача Олександра Коваленко, найближчим часом...
Російські війська продовжують штурм Авдіївки. Перед армією окупантів стоїть завд...
Російська армія готує третій штурм Авдіївки і хотіла б окупувати її до Нового ро...
Данило Глущенко вирушив на війну в Україну, щоб потрапити під амністію. В РФ йог...
За словами канцлера ФРН Олафа Шольца, німецькій владі необхідно ухвалити рішення...
Те, що робить Росія проти депортованих з України дітей, можна назвати геноцидом,...
Однак за словами Сергія
Енергетики продовжать екстрені відключення світла. У житлових будинках Києва, пі...
Росіяни штурмують Бахмут із кількох сторін і зазнають великих втрат, а ЗСУ намаг...
Зеленський наклав санкції на партнера російського 1xBet, наступний — сам букмеке...
Зірка студії Квартал 95 Юрій Великий та акторка Жіночого кварталу Анастасія...
Глава Міноборони РФ Сергій Шойгу вимагає від генерал-полковника Рустама Мурадова...
Мініелектростанції забезпечать постачанням води та тепла населені пункти в умова...
Обмеження, як сказано в указі президента, запроваджено на 50 років. Серед санкці...
Медик під час обстрілу надає допомогу. Батальйон Стугна
Президент нагородив орденом за заслуги III ступеня акторів з «Кварталу...
За даними слідства СБУ, інженерка з КБ була завербована російським ФСБ на початк...