USD
36.57 UAH 0%
EUR
38.89 UAH ▼0.88%
GBP
44.86 UAH ▼1.71%
PLN
8.41 UAH ▼0.79%
CZK
1.59 UAH ▼0.79%
Під співголовуванням керівника Офісу Президента України Андрія Єрмака та екс-віц...

У Києві відбулося перше засідання Міжнародної робочої групи щодо екологічних наслідків війни

Під співголовуванням керівника Офісу Президента України Андрія Єрмака та екс-віце-прем’єр-міністра, колишнього міністра закордонних справ Швеції Маргот Вальстрем відбулося перше засідання Міжнародної робочої групи щодо екологічних наслідків війни.

У засіданні також взяли участь: віце-президентка Європейського парламенту Гайді Гаутала, Президентка Ірландії в 1990–1997 роках Мері Робінсон, екоактивістка Грета Тунберг, старший радник Європейського інституту миру (The European Institute of Peace), керівник програми CMI (The Crisis Management Initiative) у Євразії Роксана Крістеску.

В онлайн-форматі під час засідання виступили комісар ЄС із питань довкілля, океанів і рибальства Віргініюс Сінкевічус, професор, генеральний директор Європейського кліматичного фонду Лоранс Тубіана та член парламенту Аландських островів, член Екоцидного альянсу Саймон Холмстрьом.

З українського боку до роботи групи долучилися міністр захисту довкілля та природних ресурсів Руслан Стрілець, Генеральний прокурор Андрій Костін, голова Фонду держмайна Рустем Умєров, радники керівника Офісу Президента Дарія Зарівна та Олександр Бевз.

Відкриваючи перше засідання Міжнародної робочої групи, Андрій Єрмак подякував її учасникам за підтримку України у прагненні правосуддя та за готовність спільно працювати задля притягнення Росії до відповідальності за екологічні злочини.

«Сьогодні ми запускаємо дуже важливий проект. Війна РФ проти України – це не локальний конфлікт. Ця агресія створює численні виклики для всього людства – від загрози ядерної катастрофи та підриву продовольчої безпеки до посилення антропогенних чинників зміни клімату.

Я не кажу про ймовірні ризики – це вже збулося. З наслідками російської терористичної атаки на Каховську ГЕС ми стикаємося щодня: заболочування, опустелювання та зникнення видів», – розповів керівник Офісу Глави держави.

За його словами, Україна через бойові дії втратила майже третину своїх лісів. Цілі екосистеми або перебувають на межі зникнення, або вже безповоротно втрачені. За рік війни викиди парникових газів сягнули сотень тисяч тонн. «Це питання, яке хвилює кожного.

Російська агресія призвела до екоциду такого масштабу, який важко оцінити. Хоча це треба робити. Росія повинна відповідати за свої злочини проти довкілля. Цього можна досягти, лише об’єднавши міжнародні зусилля», – наголосив Андрій Єрмак.

Він зазначив, що створена Міжнародна робоча група зосередиться на трьох конкретних сферах: 1. Оцінка наслідків війни для довкілля. 2.

Розробка рекомендацій щодо пошуку механізмів притягнення агресора до відповідальності за екологічні злочини, щоб Росія сповна заплатила за спричинені нею руйнування. 3. Екологічне відновлення. «Ми повинні винести уроки з трагедії.

Ми маємо використати цю можливість, щоб не просто відновити країну, а побудувати її заново – дружню до людини й природи. І ми були б дуже вдячні за рекомендації Міжнародної групи щодо цього», – сказав керівник Офісу Глави держави.

  Він розповів, що Міжнародна робоча група має на меті напрацювати комплексний документ, який охоплює вищезазначені пункти.

  «Поряд із Київським безпековим договором, який має стати основою гарантій безпеки для України, Український екологічний договір має створити умови для надійного захисту довкілля.

Важливо, що наведені нижче документи можуть стати моделлю для будь-якої країни, яка стикається з викликами й загрозами, які зараз долає Україна», – заявив Андрій Єрмак.

Керівник Офісу Президента зауважив, що перед членами групи стоять безпрецедентні, складні завдання, але висловив переконання, що вони здатні впоратися з ними.   «Отже, беремося до роботи. Треба боротися за збереження природи, за Україну.

Для всього світу, для себе», – наголосив Андрій Єрмак. Міжнародна робоча група у четвер уже провела зустріч із представниками екоспільноти України. Українські екоактивісти поінформували гостей, зокрема, про те, як російська агресія впливає на екологічну ситуацію в країні.

Окремо було наголошено, що наслідки одного з найбільших російських злочинів – теракту на Каховській ГЕС – позначилися не лише на Україні та її довкіллі, а й зачепили акваторію Чорного моря та морський простір багатьох держав, вплинули на країни Африки, оскільки знищення Каховського водосховища знизить урожайність в українському регіоні, де традиційно вирощували аграрну продукцію.

Окремо активісти закликали сприяти визнанню екоциду злочином, наполягати на виплаті репарацій за наслідки екологічних злочинів, а також напрацювати механізми швидкого реагування на злочини проти довкілля.

За результатами установчої зустрічі члени Міжнародної робочої групи щодо екологічних наслідків війни підтримали спільну заяву.

Під час спілкування з представниками ЗМІ за підсумками засідання Міжнародної робочої групи Маргот Вальстрем подякувала Президенту України, керівнику Офісу Глави держави, міністрам, Генеральному прокурору та представникам екологічних груп України, з якими сьогодні спілкувалася, за надану інформацію.

«Нас вразила робота й обсяг того, що вже було зроблено для оцінки завданих збитків. Нас вразило те, як ви думаєте про своє майбутнє, і ви вже можете перерахувати багато необхідного. Наша зустріч сьогодні – це вияв солідарності і підтримки України», – сказала вона.

Маргот Вальстрем наголосила, що Росія, безумовно, має бути притягнута до відповідальності за злочини проти України.

Співголова Міжнародної робочої групи назвала установче засідання плідним і висловила переконання, що всі її члени зможуть використати свої контакти для поширення інформації про екологічні злочини в Україні, розробки рекомендацій, проведення оцінок, що можуть дати повну картину наслідків для довкілля та його відновлення.

Маргот Вальстрем наголосила на важливості залучення до роботи групи якомога більшої кількості представників експертної спільноти, які зможуть надати кваліфіковану допомогу у розв’язанні поставлених завдань щодо оцінки збитків, завданих українському довкіллю, притягнення до відповідальності винних у скоєнні злочинів у сфері екології та відновлення екологічної системи нашої країни.

Вона також зазначила, що члени групи будуть раді вітати поповнення її учасників представниками з регіонів Азії, Африки, Південної Америки. Мері Робінсон зі свого боку наголосила, що серед її головних завдань – боротьба з безкарністю та належна оцінка шкоди довкіллю.

Вона позитивно оцінила залучення до роботи Міжнародної групи представників української екологічної спільноти.

Гайді Гаутала під час спілкування з представниками ЗМІ додала, що подолання екологічних наслідків російської агресії проти України є одним із пунктів Формули миру Президента Володимира Зеленського.

Вона висловила думку, що Міжнародна група своєю діяльністю має забезпечити його реалізацію. «Україна в центрі уваги, але ми робимо це також для того, щоб показати світу, що подібне нищення екології та жахливі наслідки конфліктів і війни не мають залишатися безкарними.

Має бути відповідальність», – наголосила вона і додала, що використовуватиме для реалізації цієї мети всі доступні в ЄС майданчики. Екологічна активістка Грета Тунберг зі свого боку акцентувала: «Екоцид, нищення довкілля – це форма воєнних дій.

На жаль, українці тепер дуже добре це розуміють. Росія умисно націлює свої дії проти довкілля, проти життєвої спроможності людей». «Гадаю, що нам треба розставити крапки над «і»: небезпека, загроза війни, страждання людей і екоцид – це все пов’язано.

Ніхто з нас не повинен залишати без уваги ті жахливі речі, які зараз відбуваються в Україні, ті злочини, які скоює Росія тут.

Дуже сподіваюся, що ми зможемо зібрати оцінки того, що відбувається, від центральних, місцевих органів влади та екологічних організацій для оцінки шкоди довкіллю, яку зараз відчуває Україна.

Українській владі варто уніфікувати БПЛА і боєприпаси до них, а не розпорошувати...
Комісія ООН відвідала деокуповані частини України в Херсонській і Запорізькій об...
ЗС РФ атакували Одесу ракетами та дронами, їм вдалося уразити місцевий готель та...
Відомо, що Росія хоче укласти угоду з продажу більшої кількості природного газу ...
Російські воєначальники можуть найближчим часом влаштовувати безперервні контрат...
Броньовик оснащений 23-мм спареною гарматою ЗУ-23-2, яка забезпечує велику інтен...
На думку експерта Дмитра Снєгірьова, порівняно з деокупованим правобережжям Херс...
Російський пропагандист Марков висловив недовіру інформації українських ЗМІ і за...
Порушник давав необґрунтовані вказівки підлеглим щодо розукомплектування комплек...
ЗСУ застосовують безпілотники з функцією відстроченого вибуху і отруйними речови...
Енергетики продовжать екстрені відключення світла. У житлових будинках Києва, пі...
Росіяни штурмують Бахмут із кількох сторін і зазнають великих втрат, а ЗСУ намаг...
Зеленський наклав санкції на партнера російського 1xBet, наступний — сам букмеке...
Зірка студії Квартал 95 Юрій Великий та акторка Жіночого кварталу Анастасія...
Глава Міноборони РФ Сергій Шойгу вимагає від генерал-полковника Рустама Мурадова...
Мініелектростанції забезпечать постачанням води та тепла населені пункти в умова...
Обмеження, як сказано в указі президента, запроваджено на 50 років. Серед санкці...
За даними слідства СБУ, інженерка з КБ була завербована російським ФСБ на початк...
Президент нагородив орденом за заслуги III ступеня акторів з «Кварталу...
Денис Подобєдов перейшов на бік військ РФ у 2014 році після окупації Криму. ДБР ...