USD
41.46 UAH ▲1.8%
EUR
45.35 UAH ▲2.8%
GBP
54.04 UAH ▲3.51%
PLN
10.56 UAH ▲1.94%
CZK
1.79 UAH ▲3.18%
Російський інтернет очищається від іноземних сайтів, і місцеві пошукові системи ...

"Дні Wikipedia злічені": Росія переписує всесвітню енциклопедію, — The Economist

Російський інтернет очищається від іноземних сайтів, і місцеві пошукові системи незабаром будуть змушені віддати пріоритет новій фейковій історії. Кремлівські ідеологи сподіваються, що мільйони росіян приймуть нові версії за правду.

Російські цензори погрожували Wikipedia майже від самого початку війни у 2014 році, проте наприкінці 2023 року, з появою реклами по всій Москві, став очевидним серйозний план з її заміни. Про це пише видання The Economist.

RuWiki, як називають проєкт цензорів, здебільшого є копією Wikipedia, однак найделікатніші моменти історії були опущені або переписані. Кремлівські ідеологи сподіваються, що мільйони росіян тепер приймуть ці нові версії як істину.

Рерайтери проекту RuWiki, пише видання, прорубують собі шлях через чутливі зони путінської ідеології: права ЛГБТ, радянська історія, війна в Україні. Російські звірства в Бучі переосмислюються як "українська і західна дезінформаційна кампанія".

Херсон, українське місто, зруйноване російськими бомбами, згадується без жодного слова про війну. Розстріл майже 22 000 польських офіцерів у Катині 1940 року переписується, щоб поставити під сумнів архівні документи, які доводять, що це було зроблено радянськими спецслужбами.

Немає запису і про зневажливе скандування, що висміює російського президента "Путін х***о!", яке вперше пролунало 2014 року.

І всі посилання на лідера російської опозиції Олексія Навального, якого було вбито у в'язниці в лютому 2024 року, змінено, щоб описати його як простого "блогера".

Аналіз сайту, проведений одним із незалежних російських медіа-агентств, показує, що переважна більшість нових правок вносяться в робочі години будніх днів. Вони вважають, що правки вносять команди оплачуваних авторів, на відміну від волонтерської моделі Wikipedia.

Більш ранні версії сайту RuWiki були відкриті щодо того, скільки було змінено і коли. Наприкінці 2023 року можна було побачити, що з оригінального тексту Wikipedia про права людини в Росії було видалено 158 тисяч символів.

Стаття про "російську свободу слова" була на 205 тисяч символів легшою. Стаття про "цензуру" в РФ також була на 71 тисячу символів коротшою. Однак, як зазначається, останні версії сайту вже приховують таку статистику.

Незважаючи на давні розбіжності, російська влада поки що не внесла Wikipedia до "чорного списку" і поки що ці два ресурси існують пліч-о-пліч. Але великі інвестиції в RuWiki свідчать про те, що "дні Вікіпедії полічені", зазначає видання.

Член оригінальної команди російської Вікіпедії Сергій Ліщина, який залишив проєкт 2015 року після спроб цензури, каже, що Кремль розглядає такі ресурси як "цеглу в китайській стіні навколо правди".

Він зазначив, що російський інтернет повільно очищається від іноземних сайтів, і місцеві пошукові системи та моделі штучного інтелекту незабаром будуть змушені віддати пріоритет новій фейковій історії.

"Російський інтернет поки що не влаштований так, як китайський, але це напрямок, у якому ми рухаємося, і швидко",- каже він.

Нагадаємо, у РФ досить складно відрізати населення від доступу до інтернету, оскільки Кремль не має таких ресурсів, як мав Китай, коли запроваджував цифрову цензуру.

Гідролог Віктор Вишневський заявив, що Київське водосховище має таку ж площу як ...
Геолокаційні дані свідчать, що за останні дні війська РФ просунулися в Харківськ...
РФ хоче створити власну
За словами президента України, необхідно забезпечити, щоб позиція Росії на полі ...
У розпорядженні журналістів з'явилося відео, яке спростовує фейк росіян про вбив...
Виконувач обов'язків губернатора Андрій Смірнов заявив, що сили ППО РФ нібито зб...
Як розповів майор Дмитро Кожубенко, росіяни на Харківському напрямку
Експерт Андрій Козінчук розповів, що мобілізовані росіяни переживають шок на фро...
ЗСУ на сьогодні мають 165 моделей безпілотників, заявив командувач Сил безпілотн...
Окупаційна влада вивезла з заповідника
Енергетики продовжать екстрені відключення світла. У житлових будинках Києва, пі...
Зеленський наклав санкції на партнера російського 1xBet, наступний — сам букмеке...
Росіяни штурмують Бахмут із кількох сторін і зазнають великих втрат, а ЗСУ намаг...
Медик під час обстрілу надає допомогу. Батальйон Стугна
Глава Міноборони РФ Сергій Шойгу вимагає від генерал-полковника Рустама Мурадова...
Українські військові на півдні знищили ворожі Гради та протитанковий ракетний ко...
Кримський міст підірвали, на півострові паніка
Польща та Німеччина вже на фінальній стадії переговорів щодо створення центру об...
Епічні кадри роботи танка Т-80БВ 25. Наші воїни показали, як гідно та без с...
Війна стимулює українців переходити на криптовалюту. Віртуальними активами уже в...