USD
36.57 UAH 0%
EUR
39.61 UAH ▲0.48%
GBP
45.06 UAH ▲0.59%
PLN
8.46 UAH ▲0.79%
CZK
1.67 UAH ▲1.09%

Без права власності. Чи заплатить держава за примусово відчужене під час війни майно?

"В умовах воєнного та надзвичайного стану у громадян можуть примусово відчужити майно виключно за умови повного відшкодування його вартості. І лише державне майно може бути безоплатно вилучене". Думка.

Із початком повномасштабної агресії РФ у суспільстві постало питання щодо забезпечення держави на користь національної безпеки. Під час війни майно, яке необхідно державі, може бути вилучено у законного власника.

Відповідно до закону "Про передачу, примусове відчуження або вилучення майна в умовах правового режиму воєнного чи надзвичайного стану", розрізняють дві процедури: "примусове відчуження майна" та "вилучення майна".

"Примусове відчуження майна" — позбавлення власника права власності на індивідуально визначене майно, що перебуває у приватній або комунальній власності.

Майно переходить у власність держави для використання в умовах правового режиму воєнного чи надзвичайного стану за умови попереднього або наступного повного відшкодування його вартості.

Процедура "вилучення майна" передбачає позбавлення державних підприємств, державних господарських об'єднань права господарського відання або оперативного управління визначеним державним майном для його передачі на потреби держави.

Примусове відчуження об'єктів приватної власності з наступним повним відшкодуванням їх вартості допускається лише в умовах воєнного чи надзвичайного стану Відповідно до ст.

41 Конституції України, примусове відчуження об'єктів права приватної власності може бути застосоване лише як виняток з мотивів суспільної необхідності, на підставі і в порядку, встановлених законом, та за умови попереднього і повного відшкодування їх вартості.

Примусове відчуження таких об'єктів з наступним повним відшкодуванням їх вартості допускається лише в умовах воєнного чи надзвичайного стану.

Таким чином, в умовах воєнного та надзвичайного стану у громадян та бізнесу можуть примусово відчужити майно виключно за умови попереднього або наступного повного відшкодування його вартості. І лише державне майно може бути безоплатно вилучене.

Примусове відчуження майна в умовах воєнного стану відбувається на підставі рішень відповідних органів: Слід зазначити, що закон "Про передачу, примусове відчуження або вилучення майна в умовах правового режиму воєнного чи надзвичайного стану" закріплює випадки, які передбачають подальше погодження рішення про примусове відчуження майна.

На час дії воєнного стану держава може вилучати у громадян нерухомість та автомобілі, проте для цього потрібне рішення військового командування або РНБО Після прийняття рішення про примусове відчуження майна (та його погодження, за необхідності), складається акт.

Бланк акту про примусове відчуження майна виготовляється за єдиним зразком, затвердженим Кабінетом Міністрів.

Акт має містити: Акт підписується власником майна або його законним представником і уповноваженими особами військового командування та органу та скріплюється печатками військового командування або зазначених органів.

Право державної власності на майно виникає з дати підписання акту, а в певних випадках щодо рухомого майна — з дня введення в дію указом Президента України рішення РНБО про примусове відчуження або вилучення.

У разі примусового відчуження майна до акту додається документ з висновком про вартість майна на дату його оцінки. У разі відсутності власника та його законного представника акт про примусове відчуження або вилучення майна складається без їхньої участі.

У такому разі власник чи представник має право ознайомитись з актом. Примірник акту та документ про вартість майна вручаються під розписку власнику або його уповноваженому представнику.

Попередня публікація

Наступниа публікація

Мільйонні криптовалютні пожертви російським військовим наростають. Відстежити мо...
З роками відбувається наростання маніакальної тяги, вилікувати таку особистість ...
1 лютого 2023 року. П’ятьох людей, серед яких був я, напередодні забрали з різни...
За словами президента Туреччини, російський лідер може приїхати на відкриття ато...
На відео показано, як диверсанти зупинили автомобіль, у якому знаходилися цивіль...
Енергетики продовжать екстрені відключення світла. У житлових будинках Києва, пі...
Глава Міноборони РФ Сергій Шойгу вимагає від генерал-полковника Рустама Мурадова...
Мініелектростанції забезпечать постачанням води та тепла населені пункти в умова...
Президент нагородив орденом за заслуги III ступеня акторів з «Кварталу...
За даними слідства СБУ, інженерка з КБ була завербована російським ФСБ на початк...
Денис Подобєдов перейшов на бік військ РФ у 2014 році після окупації Криму. ДБР ...
Росіяни штурмують Бахмут із кількох сторін і зазнають великих втрат, а ЗСУ намаг...
За словами куратора ПВК
Марина Гришакова відпочивала на пляжі та помітила російські установки ППО. Дівчи...