USD
36.67 UAH ▲0.87%
EUR
39.5 UAH ▼0.58%
GBP
46.06 UAH ▲0.18%
PLN
9.12 UAH ▼0.17%
CZK
1.62 UAH ▼0.84%
Парламентарії хочуть розширити чисельний склад армії. Якщо ініціативу підтримают...

Студентам і родичам людей з інвалідністю приготуватися: кого позбавлять відстрочки від служби в ЗСУ

Парламентарії хочуть розширити чисельний склад армії. Якщо ініціативу підтримають, то відстрочку по догляду за особою з першою або другою групою інвалідністю отримають далеко не всі. Перекриють і сірі схеми у ЗВО для вікових студентів.

Фокус вивчив тонкощі ініціативи і з'ясував кого відправлять на фронт.

Народні депутати України хочуть позбавити відстрочки від мобілізації студентів, які здобувають другу і третю вищу освіту, а також подружжя людей з інвалідністю та їхніх родичів не першого ступеня споріднення.

Законопроєкт уже готують до реєстрації в парламенті, зазначила нардепка від "Слуги народу", заступниця голови Комітету Верховної Ради з питань національної безпеки, оборони та розвідки Мар'яна Безугла.

Якщо закон ухвалять, на родичів людей з інвалідністю чекає таке: Студенти-військовозобов'язані не зможуть уникнути призову до армії шляхом здобуття другої та третьої вищої освіти. Згідно з ініціативою, розшириться і список тих, кого ставитимуть на військовий облік.

Додадуться такі категорії: "Законопроєкт створюється з урахуванням пропозицій як народних депутатів, так і Міноборони, військових формувань. Щодо студентів ви знаєте ситуацію — кількість студентів, які отримують другу і третю освіту, збільшилася різко.

Причому непослідовно за логікою їхнього професійного розвитку. Щоб уникнути зловживань, ми й опрацьовуємо всі законодавчі нюанси. На столі у мене лежить понад 160 сторінок", — пояснює Безугла в коментарі Фокусу.

Мета ініціативи, за її словами, полягає у вирішенні проблем, які накопичилися в процесі мобілізації. Це стосується як звуження можливості відстрочки та звільнення, так і розширення військового обліку, додала нардеп.

Робоча група у Верховній Раді веде дискусії про підготовку не одного, а двох законопроєктів: один регулює право мобілізації, другий — соціальну підтримку і захист військовослужбовців.

Жоден документ ще не готовий до реєстрації, пояснює Фокусу народний депутат від фракції "Європейська солідарність" Олексій Гончаренко. "Проблем накопичилося дійсно багато. Головною з них я вважаю заміну військових, які служать з початку повномасштабної війни.

Склалася дивна ситуація: вхід у Сили оборони є, а виходу — немає. Або "трьохсотим", або "двохсотим". Терміну служби не існує і потрібно його визначити, щоб військові могли піти додому", — розповідає політик.

На думку Гончаренка, військових варто відпускати після 18 місяців служби в лавах ЗСУ. "Ми тримаємо армію людей з інвалідністю 1 і 2-ї груп, немає права на звільнення у тих, хто повернувся з полону.

Є прогалини в законодавстві, коли одна й та сама категорія має право на відстрочку, але не на звільнення. Це стосується усиновителів, так було і з чоловіками, у яких троє і більше дітей", — зазначає депутат.

Депутатська ініціатива справедлива і може прибрати багато корупційних схем, каже Фокусу командир добровольчого розвідувального батальйону "Сонечко" Руслан Каганець. "Мій знайомий викладає в університеті післядипломної освіти.

Коли він приходить до вікових студентів, старших за 25 років, він їх вітає так: "Слава Україні, уклоністи". Збереження держави і знищення ворога все ж таки пріоритетніше за здобуття освіти.

Я зараз навчаюся в Київському національному університеті імені Тараса Шевченка на кафедрі парламентаризму дистанційно, завдяки інтернету від Starlink. При цьому я виконую бойові завдання", — наголошує військовий.

"Сірих схем" ухилення від мобілізації достатньо і у випадку з доглядом за людьми з інвалідністю. Кожен випадок індивідуальний і має розглядатися окремо. "Врегулювати деякі питання в плані мобілізації держава повинна, інакше буде хаос.

Ухилянтам усе ж таки треба обрізати шляхи. Коли ти в 40 років під час війни раптом усвідомив, що хочеш бути магістром або йдеш вчитися на іншу спеціальність, це не зовсім усвідомлений вибір", — пояснює військовий.

За словами адвоката у сфері військового права Євгена Зурнаджи, чергове звуження мобілізаційного критерію — це політика влади щодо розширення кількісного складу армії для заповнення бойових втрат.

"Процес демобілізації людей, які воюють із самого початку повномасштабної війни, практично не проводиться. За фактом вони воюють майже два роки. Ймовірно, наступним кроком стане мобілізація людей з інвалідністю 3-ї групи.

Їх можуть залучити не до бойових дій, а до риття окопів або іншої роботи згідно з їхньою цивільною спеціальністю", — роз'яснює юрист.

Багато українців справді користувалися лазівками в законодавстві для уникнення мобілізації, зокрема шляхом вступу до аспірантури, додає адвокат. Фокус раніше писав про те, кого краще призивати в українську армію.

Військовий експерт Олександр Коваленко говорив, що до лав ЗСУ не варто набирати людей з вулиці з низькою мотивацією. В Офісі президента України раніше говорили про необхідність пояснення набору до ЗСУ та процесу мобілізації.

Протягом однієї доби російські підрозділи втратили під Кринками десять бронемаши...
Психологиня вважає, що російський серіал
Бійці Армії оборони Ізраїлю отримали розвідувальні дані про угрупування терорист...
За словами військово-політичного оглядача Олександра Коваленко, найближчим часом...
Російські війська продовжують штурм Авдіївки. Перед армією окупантів стоїть завд...
Російська армія готує третій штурм Авдіївки і хотіла б окупувати її до Нового ро...
Данило Глущенко вирушив на війну в Україну, щоб потрапити під амністію. В РФ йог...
За словами канцлера ФРН Олафа Шольца, німецькій владі необхідно ухвалити рішення...
Те, що робить Росія проти депортованих з України дітей, можна назвати геноцидом,...
Однак за словами Сергія
Енергетики продовжать екстрені відключення світла. У житлових будинках Києва, пі...
Росіяни штурмують Бахмут із кількох сторін і зазнають великих втрат, а ЗСУ намаг...
Зеленський наклав санкції на партнера російського 1xBet, наступний — сам букмеке...
Зірка студії Квартал 95 Юрій Великий та акторка Жіночого кварталу Анастасія...
Глава Міноборони РФ Сергій Шойгу вимагає від генерал-полковника Рустама Мурадова...
Мініелектростанції забезпечать постачанням води та тепла населені пункти в умова...
Обмеження, як сказано в указі президента, запроваджено на 50 років. Серед санкці...
Медик під час обстрілу надає допомогу. Батальйон Стугна
Президент нагородив орденом за заслуги III ступеня акторів з «Кварталу...
За даними слідства СБУ, інженерка з КБ була завербована російським ФСБ на початк...