USD
36.57 UAH 0%
EUR
38.89 UAH ▼0.88%
GBP
44.86 UAH ▼1.71%
PLN
8.41 UAH ▼0.79%
CZK
1.59 UAH ▼0.79%
Відносини України з кількома країнами ЄС, зокрема Польщею, через заборону на вві...

Торгова війна України та Польщі: ТОП 5 питань, на які варто знати відповідь

Відносини України з кількома країнами ЄС, зокрема Польщею, через заборону на ввіз агропродукції загострюються. Фокус дізнався про причини конфлікту та можливі сценарії подальших дій.

Європейська комісія не продовжила дію заборони на імпорт українського зерна у країни Європейського союзу. Проте прем’єр-міністр Польщі Матеуш Моравецький заявив, що з 16 вересня його країна запровадить ембарго на українське зерно.

"Ми продовжимо заборону на імпорт українського зерна попри незгоду ЄК. Ми не будемо слухати Берлін, ми не будемо слухати фон дер Ляєн, Туска чи Вебера. Ми це зробимо в інтересах польського фермера", — повідомив Моравецький.

Тим часом, не лише Польща хоче продовження дії заборони на імпорт української агропродукції. У Словаччині та Угорщині теж притримуються позиції, що вітчизняних фермерів потрібно захистити від продукції з України.

Наприклад, за словами прем'єр-міністра Словаччини Людовіта Одора, заборона на ввіз української продукції діятиме у Словаччині до кінця 2023 року, аби "запобігти надмірному тиску на словацький ринок, щоб залишатися справедливими щодо до вітчизняних фермерів".

В Угорщині теж кажуть, що кордони для української агропродукції відкривати не збираються.

За словами міністра сільського господарства Угорщини Іштвана Надя, Угорщина взагалі хоче закрити свої кордони для 24 українських товарів, серед яких – зернові, ріпак, соняшник, борошно, олія, мед, яйця та м'ясо.

В Україні миритися з доволі недружньою позицією сусідів не збираються.

Як заявив в інтерв'ю Politico заступник міністра економіки, торговий представник України Тарас Качка, Україна 18 вересня розпочне процедуру подання позову до Світової організації торгівлі (СОТ) проти Польщі, Угорщини та Словаччини, тобто країн, які продовжили дію заборони на імпорт українського зерна всупереч рішенню Єврокомісії.

Фокус шукав відповіді на важливі питання, що пов’язані з забороною країн ЄС на імпорт української агропродукції. Реакція уряду Польщі та невеликих європейських країн була цілком прогнозованою, каже економічний експерт, екс-член Ради НБУ Віталій Шапран.

"Замість того, щоб будувати транспортні коридори до Гданська, щоб вивезти нашу сільськогосподарську продукцію у Балтійський регіон, відповідальні люди в уряді України займались бозна чим, залишивши агробізнес наодинці із проблемою.

Ринок Польщі – досить насичений, там є свої виробники, ринки ж Угорщини, Словаччини та Болгарії – досить маленькі, вони не здатні витримати навалу нашої сировини і продуктів харчування", — розповідає Віталій Шапран.

На його думку, уряд Болгарії поки що тримає оборону, але знаходиться під шаленим тиском місцевих фермерів.

"Проблему потрібно вирішувати кардинально, а не погрожувати судами нашим друзям та маленьким ринкам, де населення всієї країни всього в 2-3 рази більше за населення Києва", — впевнений експерт.

Він вважає, що до наших партнерів потрібно віднестись вибірково, і варто йти в арбітраж проти Угорщини.

А от зацікавленість Польщі та Словаччини у тому, щоб не було навали нашої продукції на їх ринки, і це варто використати виключно як інструмент до залучення їх до розбудови транзитних коридорів.

"Економіка – це бізнес, тож варто сідати за стіл переговорів і шукати спільні інтереси, а не махати шашками, тим більше що в нас є на кого махати", — впевнений експерт.

На думку фінансового аналітика Андрія Шевчишина, Україна йде правильним шляхом, намагаючись відстояти інтереси українських виробників, зокрема шляхом арбітражу СОТ. "Нам потрібно вирішити питання вивозу агропродукції до ЄС.

Ми не маємо великого вибору для експорту чи транзиту, окрім як спрямовувати наше збіжжя на Європу. Хіба що вивозити через Чорне море за допомогою захисту військових літаків чи кораблів інших країн. Ми заручники цієї ситуації.

Те, що Україна подає до арбітражу, це цивілізований шлях. Проте розглядати заяву України там можуть роками. Але потрібно щось робити", — вважає Андрій Шевчишин.

Звісно, те, що компанії втрачають частину європейського ринку, погано позначається на їх фінансовому стані та рівні податків, які вони сплачують до державного бюджету.

Тим більше ситуація складна, адже у липні припинив діяти зерновий коридор в Чорному морі, бо РФ відмовилась продовжувати участь у так званій "зерновій угоді".

Але експерти кажуть, що врешті проблемну ситуацію з імпортом агропродукції до Євросоюзу ще можна виправити – головне, вдатися до активної дипломатичної роботи із залучення портів на Балтійському морі для вивезення української продукції в інші регіони – країни Європи, що досі купують українську агропродукцію, та в країни Африки і Азії.

"Логістика дуже дорога, проблеми зі зберіганням є у компаній, і вже відомо, що у деяких агрокомпаній є фінансові складнощі, багато компаній сектору постраждали і від обстрілів, і від проблем із продажем продукції, компанії потребують обігових коштів.

Частка агрогалузі у ВВП – 15%. Врожаї в Україні хороші, очікування були гіршими. Поки цю частку агросектор не втратить, але така перспектива існує", — каже Андрій Шевчишин.

"Залежить від активності уряду і швидкості реакції, рік наші керманичі вже втратили, при чому, якщо б коридор до Гданська запрацював цим літом, то росіянам не було б економічного сенсу так бомбити портову інфраструктуру на півдні України, та і перемовини по зерновому коридору пройшли б швидше.

Коридор до балтійського регіону – це стратегічний крок який зробить українських експортерів сильнішими ніж до війни. Очевидно що ми вже втратили статус транзитної держави, ми маємо це якось компенсувати, коридор до балтійського регіону нам допоможе", — каже Шапран.

Наразі йдеться про певний перелік агропродукції, проте, звісно, окремі країни можуть з огляду на "захист внутрішнього виробника" збільшувати кількість заборонених до ввезення українських продуктів. Європейці можуть розширити перелік заборонених до ввезення продуктів.

Угорщина вже заборонила і українські яйця, і борошно з України "Так, дуже ймовірно, що такий самий крок зробить Болгарія та інші країни.

Щоб локалізувати ефект від цієї проблеми, потрібно домовлятись із Польщею про коридор до Гданська, а з Єврокомісією — про його фінансування за рахунок бюджету ЄК та Європейського інвестиційного банку (ЄІБ), це потрібно робити терміново.

На період будівництва із Польщею та іншими країнами можна підписати тимчасову угоду про особливий період, де встановити ліміти на поставки нашої агропродукції на їх ринки.

Думаю, такий підхід спрацює з усіма крім Угорщини, де до України специфічне відношення", — вважає Віталій Шапран. Експерти впевнені: до завершення війни проблеми з вивезенням української агропродукції будуть продовжуватися.

Проте і після війни можливі складнощі, адже країни ЄС навряд чи захочуть поступатися своєю часткою агроринку Європи на користь українських виробників. "Найкращий спосіб – формування переробки продукції. Є великі запаси зерна, ріпака, ми все це можемо переробляти.

Потрібно йти в цьому напрямку, розвивати переробку", — каже Андрій Шевчишин.

На думку Віталія Шапрана, час вкладати кошти в переробку своєї сировини та робити так, щоб додана вартість їх продуктової лінії була більше, а кінцевий продукт був орієнтованим на кінцевого споживача. "Іншого варіанту немає", — впевнений експерт.

Вплив на внутрішні ціни вже є, кажуть опитані Фокусом експерти, заборона на вивіз агропродукції тисне на ціни – вони знижуються, зокрема дешевшають корми для птиці та худоби, що частково може впливати й на ситуацію з цінами на м'ясо, зростання яких невдовзі буде призупинене.

"Ризики в агрокомпаній зараз надто високі, накопичення на складах продукції тисне на ціни на внутрішньому ринку", — каже Андрій Шевчишин.

На думку Віталія Шапрана, збільшення агропродукції на складах в Україні тисне на ціни на внутрішньому ринку, які знижуються, та ситуація досить небезпечна і потребує уваги уряду. "Можливо, варто запропонувати виробникам викуповувати частину збіжжя в держрезерв в т. ч.

за рахунок грантів від наших міжнародних партнерів. Ця ситуація довго не зможе тривати. По-перше, росіяни вже не так сильно контролюють Чорне море, як на початку агресії.

По-друге, Туреччина, як член НАТО, продовжить тиск на росіян, і в них є чим тиснути, через Босфор проходять не тільки зерновози але і нафтові танкери. Тож або ЗСУ, або Ердоган дотиснуть росіян", — резюмував Віталій Шапран.

Нагадаємо, у Болгарії фермери вийшли на протест через продовження імпорту агропродукції з України.

Сільгоспвиробники та переробники не стали миритися з рішенням парламенту не продовжувати заборону на імпорт з України пшениці, кукурудзи, ріпаку та соняшнику, про яке стало відомо ще 15 вересня.

За інформацією підпілля, обмеження на виплати зберігатимуться аж до повноліття д...
Воїни беруть участь у боях за звільнення однієї з лісосмуг від російських загарб...
Пакистан хоче переконати Росію щомісяця постачати 100 тисяч тонн барелів нафти з...
В уряді заявили, що походження об'єкта поки що не встановлено, а траєкторію його...
Українські бійці підготовлювали свої позиції та відпрацьовували удари з різного ...
Ліквідований офіцер мав найвище звання, серед усіх офіцерів, ліквідованих в Укра...
За словами військово-політичного оглядача Олександра Коваленка, з 2014 року росі...
За даними корпорації
Сили спеціальних операцій підрахували втрати окупантів за час останніх атак по К...
Американський зенітно-ракетний комплекс
Енергетики продовжать екстрені відключення світла. У житлових будинках Києва, пі...
Росіяни штурмують Бахмут із кількох сторін і зазнають великих втрат, а ЗСУ намаг...
Зеленський наклав санкції на партнера російського 1xBet, наступний — сам букмеке...
Зірка студії Квартал 95 Юрій Великий та акторка Жіночого кварталу Анастасія...
Глава Міноборони РФ Сергій Шойгу вимагає від генерал-полковника Рустама Мурадова...
Мініелектростанції забезпечать постачанням води та тепла населені пункти в умова...
Обмеження, як сказано в указі президента, запроваджено на 50 років. Серед санкці...
За даними слідства СБУ, інженерка з КБ була завербована російським ФСБ на початк...
Президент нагородив орденом за заслуги III ступеня акторів з «Кварталу...
Денис Подобєдов перейшов на бік військ РФ у 2014 році після окупації Криму. ДБР ...